O nas

Jak działamy?
Działamy dla około 20 dorosłych osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. Nie specjalizujemy się w określonym rodzaju niepełnosprawności – znajdziesz u nas osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym w różnych stopniach, z rozszczepem kręgosłupa oraz schorzeniami sprzężonymi z tymi niepełnosprawnościami.
SSPNowicze przepadają za spędzaniem czasu poza domem. W tym celu wolontariusze zabierają ich w te same miejsca, w których bywają osoby sprawne. Razem podróżujemy, organizujemy rajdy i wycieczki, chodzimy do kina, klubów, na karaoke, piknikujemy i gramy w boccię, testujemy interaktywne wystawy.
Koszty wstępów ponosi SSPN ze składek członków, a wolontariusze dają w zamian swoją pomoc. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, zwykle w sobotę lub niedzielę.

Profil grupy
Poza ogólnie rozumianą działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych od jakiegoś czasu staramy się ‘sprofilować’. Zawsze dążyliśmy do przełamywania pewnych schematów, dotyczących osób niepełnosprawnych i całkiem niedawno znaleźliśmy niewielką niszę, w której stawiamy pierwsze kroki. Testujemy możliwości regionu i kraju w zakresie turystyki grupowej niepełnosprawnych. Od zeszłego roku korzystamy i jednocześnie sprawdzamy dostępność przestrzeni publicznej i przygotowanie transportu publicznego na obsługę naszej grupy. Podróżujemy głównie kolejami. Korzystamy z oferty instytucji publicznych. Mamy też w planach nawiązanie kontaktu z uczelniami i szkołami średnimi o profilu turystyczno-rekreacyjnym.

Wolontariat/Non profit

Działamy charytatywnie – w oparciu o wolontariat, nie mamy pracowników na etatach. SSPN wspierają uczniowie szkół średnich, studenci, osoby pracujące, dysponujące wolnym czasem oraz rodzice podopiecznych, choć podstawowym założeniem jest odciążenie rodzica – na czas spotkań staramy się zapewnić opiekę wolontariusza. Nie zawsze się to udaje ponieważ jak większość organizacji non-profit borykamy się z problemem, że wolontariuszy jest zawsze zbyt mało. Poszukujemy nowych osób. Przecież im nas więcej, tym weselej 🙂

Formalności

SSPN jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr 0000138206. Mimo, że nie jesteśmy dużą formacją mamy status Organizacji Pożytku Publicznego, co pozwala na przekazywanie na SSPN 1% podatku od osób fizycznych.
Obecnie grupą zarządzają: Agata Wojciechowska (przewodnicząca) oraz dwie osoby niepełnosprawne: Monika Walkowiak (z-ca przewodniczącej/sekretarz) oraz Monika Łuczak (skarbnik/sekretarz).

SSPN i socialmedia
Oprócz strony znajdziesz nas na facebooku: facebook.com/SSPNPoznan/ Rozpoczęliśmy też pisanie bloga: www.supersspn.blogspot.com . Od niedawna jesteśmy też na instagramie pod: www.instagram.com/sspnpoznan